Tanasha Donna vs Mwijaku

Tanzanian media personality Mwijaku is begging Tanasha for forgiveness after going round in interviews, claiming he fathered her son Naseed Junior.

Also read;

Atajua hajui! Tanasha suing Mwijaku who claimed to have fathered her son

In a press conference with Tanzanian media, Mwijaku denied saying he was the father of Naseeb (Tanasha and Diamond’s son), claiming he was misquoted.

‘Kuna kitu nataka nyinyi waandashi wa habari mjue. Mimi ni Mtanzania lakini sio mu wa Dar es Salaam. Mimi ni wa Mkoani an sis watu wa mikoani tunaishi kupitia mila na desturi za Kitanzania. Mimi leo hamiwezi kunilazimishanifuate mila za Waganda au Wamerekani. Kwa sababu mi i naishi katika mila na desturi za Kitanzania ambazo nimelelewa nazo,’ he said.

Adding,

Mimi niliposema mtoto wa Diamond na Tanasha ni mtoto wangu na damu yangu, nyinyi [peope] labda mulimis-interpret. Mimi ni mtu wa Kigoma [Mkoani] na Diamond pia. Sisi ni kama ndugu. [When I said Naseeb, the son of Tanasha and Diamond was my child and blood, you misinterpreted me. I’m a native of Kigoma and so is Diamond. We’re like brothers and live according to our customs and culture.

 

Also read;

‘Tanasha refused to drink Mama Diamond’s concoctions,’ Mwijaku on break-up

 

When asked what would happen if the mother of one, who’s in the process of suing him doesn’t forgive him, Mwijaku said,

Nitapiga magoti mpaka Kenya na followers wangu wote tukaombe msamaha [I together with my followers will crawl on our knees to Kenya to beg her for forgiveness.

Also read;

‘I don’t want to raise a son without a father!’ Tanasha Donna reveals she fought for her relationship

MPASHO TV