Citizen TV’s power couple Lulu Hassan and her husband Abdalla Rashid are couple goals.

The Swahili presenters, co-host Nipashe Wikendi segment on Citizen TV every Saturday and Sunday from 7 -7:30 pm.

Apart from news, they host a relationship segment on Saturday after news dubbed Mawaidha Ya Bi Mswafari with the famous Bi Msafwari.

Also read;

‘Huyu Mama Anavutanga Nini?’ Kenyan Women Savagely Attack Bi Mswafari After She Told Single Mothers This

The show involves relationship discussions, where Bi Msafwari offers advice to couples.

Bi Msafwari

On Saturday, Lulu Hassan started a debate suggesting that wives should have passwords to their husbands’ phones.

Wives need to have access to their husbands’ phone, they need to know what happens in those phones, and their daily activities and kinds of messages they receive,’ she said.

The mother of three added that 95% of married men weren’t faithful and that’s why women needed to have access to their phones.

Bi Msafwari responded advising couples to stay away from each other’s phones.

Simu ya mwenzako achana nayo! Mungu ndiye anayekulindia mume au mke wako lakini tukiwa tunawindana kwa simu akienda chooni uko nayo, akienda bafu uko nayo. Nataka nikuambie kama ni mke anashika simu ya mwanamme hajiamini…haina haja ya kutafta maneno. Tafuta amani,’ she said.

Rashid was not for the suggestion and he instead laughed and looked at his wife smiling.

Also read;

The debate ignited mixed reactions and below are comments from a section of Kenyans.

James Njeru Rashid you are representing us well… We are very faithful.. we are the best option in Africa, so unless ladies want to be racists we are the best offer.

Absalom Aoro II Wanawake wajiamini, watafute Amani kuliko kutafuta vurugu kwa simu! Haki nipe namba nikutunuku M-Pesa pap!

Freddy Njoro wallahi Rashid umejiuza kwa hicho kicheko. Kwani lulu alikua akichukua simu yako?

Shix Wanjiku Not all men are wicked

Maureen N. Ogganya @BiMsafwari Ukweli mtupu, kila mtu na simu yake

Kevin Okoth Mwanamke anayejiamini hashiki wala hana mda wa simu ya mumewe#Bi Mswafari umesemaila wanaume wakenya kamwe hakuna uaminifu

Nyangii Mmoja Simu ya mke ni lazima niangalie

Rachael Dhahabu Mi ata simu ya mumewangu haikai kwa meza inaishi kwa mwili wake ata chooni yuko nayo

Steve Odhiambo Simu ya Mume ni kama Kitunguu….ukichungulia lazima utoe machozi

Sammie Sam Mabibi hufanya bwana aanze kuhanya juu yakusema si mwaminifu venye mnasema

Walter Michy I always love how Rashid and Lulu respond to matters relationship.

Happy Mosha Kila mtu na simu yake. Na hakuna mwanaume muaminifu hata siku moja maana waswahili walisema mume sio wa mmoja

Sarah Shannara ukweli..kaa mbali na simu yangu ..pia mimi sitashika yako

Also read;

Perfect match made in heaven! Lulu Hassan and hubby’s outfits excite Kenyans

Here is the video
https://www.youtube.com/watch?v=Zb6NfoBrG04
MPASHO TV