KRG the Don vs Sailors

The beef between artiste KRG the Don and Gengetone artistes Sailors gang seems not to be ending anytime soon. Sailors have dissed him in their new song.

The self-proclaimed richest Kenyan artiste released a song titled Nyandus with Sailors gang and DJ Lyta sometimes back but according to KRG, he wasn’t happy with the outcome.

‘The management (Mwalimu Rachel by then) of Sailors expected me to pay for everything which wasn’t in the agreement. There was a lot of back and forth with Mwalimu Rachel and on the first day we were to shoot the video, they didn’t turn up. Sailors took me round in circles, we didn’t even shoot a video. We had a very good song that would have come to top all Gengetone songs,’ he said in a previous media interview.

Adding,

I lost a lot of money because I had paid for everything; venue, equipment, directors, models etc.

Also read;

Wameiva! Meet the beautiful women warming Sailors Gang artistes’ beds (Photos)

He had to look for all of them and when they got on set,

they said hawawezi shoot bila pesa na ni usiku. I was like why are you charging me?

KRG, who also released Mathogothanio with Boondocks, revealed that some members of Sailors were hard to work with.

Boondocks anytime. But Peter (Miracle Baby) is a nice guy big respect to him and Cocos Juma of Sailors. The rest are just danda heads. And take it from me, you will not go anywhere! Actually for you guys to own a car it will take you like 5 years of your career take it from me and I have said it!

Also read;

‘Pray for me!’ Depressed artiste Majirani cries for help after he was locked out of Eldoret house

The lyrics of Sailors’ new song Chepukati featuring Majirani under their new management Candy n Candy goes like,

stepy step na step niiringa
juu ya luku fine ndula ni Adddas
Tuki modke jua watabuya
Hii ni Saiors mbogi ya wajajnja
KRG uliskia wapi dinga?
Tunadai ship kama na mzinga
me napenda boom booom tukuparty

Responding to the Gengetone group, the Whine hitmaker told them off, warning them to put respeck on his name,

Eti Sailors wamenitaja kwa kawimbo kao? 🤣🤣🤣 Tell dem not to fvck wid #Bughaaa am not on their level #Bomboclat.

KRG the Don, who’s releasing a diss track on Thursday to respond to Sailors, went ahead to tell the Gengetone artistes to work hard and respect veteran artistes.

‘Niliwaambia mtie bidii mtafute pesa muwache hii mambo ya kusumbua watu. sasa mkinitaja kwa ngoma na haiwezi sijui kanaitwa Chepukati … buda, ukitaka kuomoka piga kazi na muheshimu maboss,’ he said.

Adding,

Ngojeni muone ngoma imeenda shule, video ni hatari sio hiyo yenu mnashoot kwa white screen hata hamna drinks. Kwa video mnasema mnataka meli, meli mtafanyia nini na mnaishi kwa vumbi? Mtaendesha meli kwa vumbi? Muwache hii mambo ya kubishana na sisi. Hamtawezana. Sisi ni artistes. What is Gengetone? imekwisha! Corona ikiisha pia Gengetone itakuwa imeisha.

Also read;

Lanes! KRG the Don reveals he spent Sh10 million on music videos

MPASHO TV