Rose Muhando has been the trending topic after she was seen being prayed for by Apostle James Ng’ang’a of Neno Evagelism Center.

She was later seen with Kamba gospel singer Stephen Kasolo whom they had been going for crusades and concerts in Ukambani together.

Since then some Tanzanian celebrities like Ray C called upon their government to help Rose whom they said “Anateseka huko Kenya.”

rose muhando

Well, Stephehn Kasolo who has been a close friend to Muhando has spoken up saying he is not aware of the Nibebe hitmaker’s whereabouts.

He told Willy M Tuva that the last time he spoke to the singer was a day before her video went viral.He added that she had since then switch off her phone.

Nilikua na Rose last month, one day before the scandal. Hio siku ndio ilikua mara ya mwisho kuongea na Rose.Niljaribu kumpigia simu na simu yake ilienda off mpaka leo hii. Simu yake haiendi.

He went ahead to say that he thibks that MUhando is safe wherever she is.

Kwa fikira zangu sasa hivi naezasema Rose ako safe. Mimi sijui lakini mara ya mwisho kuongea na Anastacia Mukabwa akaniambia Roze amechukuliwa na watoto wake. Chenye najua sa hii Rose ako safe, ingekua ako na shida mahali yupo, ningekua nishaambiwa.

Is she still in Kenya?

Kwa mtazamo wangu, Rose ako Kenya lakini ako safe.Kama hayuko kwa Anastacia, ako mahali anapata muhuma nzuri.

Kasolo then gave a contradicting opinion when asked again if Rose was in Nairobi. He said he didn’t know anything about where she is.

Mimi sijui

rose muhando

Rose Muhando speaks out ‘Mimi ni Simba wa kike, siogopi’

 

 

So the question is, where is Rose Muhando?

MPASHO TV