Nyota Ndogo

Nyota Ndogo is known to be one of the most vocal Kenyans on social media. She mentioned one time in an interview that she believes the best way she can address her fans and the nation at large is via social media because she has a great following.

Nyota Ndogo

This time round Nyota Ndogo took to social media crying on behalf of those in prisons. She asked that if it was possible for there to be a room to be allocated for married prisoners to enjoy conjugal rights, adding that this could perhaps reduce the rate at which cheating is happening.

‘I Didn’t Snatch Anyone’s Husband!,’ Nyota Ndogo Responds To Haters Who Claim She’s A Homewrecker

Nyota Ndogo

She said:

hivi kwanini serekali isijenge vyumba kule jela ambavyo kuna wafungwa waliofungwa miaka miwili na wake zao wapo nyumbani  wanasubiri but yenyewe miaka mitatu minne na mke anakungoja inamaana anampenda mume wake.

Nyota Ndogo

She went on to state a solution to the problem above after an intense research and came up with this:

basi kutengeneze vyumba ambavyo kutakuwa na masharti kwa wafungwa walio na wake zao kila mwezi wake waja mara mbili kwa mwezi ama hata mara moja kwa mwezi ili waweze kukutana kimapenzi maana s3x ipo na pia naskia kule jela wananume ufanyana wake kwaajili ya ukosefu wa wanawake kwanza walio fungwa milele

This seems like a pressing issue to Nyota Ndogo as she was very specific with the situation at hand. She went on to even explain how the men in prisoners should behave.

She said:

watengenezewa rooms kadhaa na wawe wanazisafisha wenyewe yani kama mke kaja wakimalizana wanzitoa shuka wanafua wao wanasafisha ile room wanregesha funguo. kutumia condom ni lazima kuepuka mimba maana mtoto ataletwa vipi kama baba yupo jela maybe awe niwadosi na wanataka mtoto.

Nyota Ndogo

She appealed to the influential media personalities to talk about this issue so that it may get the attention it deserves. Nyota cautiously asked her fans and haters not to hate on her opinion, instead it should be something we should talk about.

niwazo tu,musinitupie mawe instead tujadiliana

 

 

MPASHO TV