For a long time now, Rose Muhando has been rumoured to be on drugs, if Tanzanian media reports are to go by. The Jipange Sawasawa hitmaker was last month spotted with Kamba gospel singer Stephen Kasolo.

The two have been friends for a long time and even have two collabos together.Its is obvious for fans to assume that Kasolo knows where Muhando is after rumours that she had gone missing.

When asked whether Rose has been taken to a Nairobi based rehabillitation centre over drugs, Kasolo told Willy M Tuva that he doesn’t know. He even went ahead to say that if Rose was ever a drug addict, he wouldn’t tell the media.

Huenda ikawa sijui, Wenye tetesi wangetuambia tungeelewa vizuri. Nasikia watu wanasema. lakini nashangaa Rehab ya nini?

He then spilled the beans:

Mimi mambo ya dawa si nilikuambia hiyo sijui. Yeah!Hata ningelijua saa hii anatumia dawa za kulevya singesema.

He says when Rose gets into the music industry again, she will take it by storm.

Roze atakuja tena kutoka tena kwa mpigo sana mpaka watu watashangaa. Unajua ni vizuri kupitia jambo ili usome.

rose muhando

‘Rose Muhando anahangaika huko Kenya’ says Ray C

 

MPASHO TV