ringtone

City pastor George Oduor is not happy with the current gospel industry. The man of God, who preaches in matatus (public transport), has called out gospel singers in a video that has gone viral.

“Unaleta udunia ndani ya kanisa. Mnakuja mnaweke zinaa. Ile ni takataka yote mnafanyanga kwa bar munaileta kwa kanisa jumapili. Mnataka kuonyesha Yesu kitu gani nyini?” 

The man of the cloth went ahead to savagely attack Juliani, claiming his music was nonsensical. He used one of his songs, Pages za Bible, as an example.

“Ati yesu ananibamba, nadaradara bible. Hizo bhangi peleka kwa bar sio ndani ya kanisa,” 

Juliani’s lyrics actually read:

“Siku hizi nadara pages za bible by four no-no
Haikuwa hivo
Each and everyday mi haffi read the bible
Hands inna di air if you are true disciple,”

He also took a jibe at Ringtone’s hit song Pamela.

“Ati Pamela njoo kwa yesu. unaimba gf ama unaimbia yesu? enda na huyo pam wako. Jesus is not after lust of your flesh. waoneni wale wasiokaa kwa utaratibu.”

In an interview with Chipukeezy, Pastor Oduor called out city couple pastors, telling them to take their relationships to church, not to the altar.

“Mambo ya kuweka bibi yako kama associate pastor na wewe bishop peleka bedroom.”

He says the world is being ruled by the devil, and that’s why many are lost and they need deliverance.

Below is the full video

 

 

MPASHO TV