Best scriptwriter
– Brian Munene – My Faith
– Martin Kihara – Ray of Hope
– Beryl Otieno – Graveyard
– Mark Maina – Consigned to Oblivion
– Keith Kinambuga – Ghost Letter
– Gladys Muraya & James Keneth – Niko Na Genge
– Felix Warutere – Switch

Best CINEMATOGRAPHY
– Herbert Ombayo – Fullstop
– Njenga Mbugua – Scam
– Chege Githiku – Kinyua
– Marvin Kariuki – Consigned to Oblivion
– Gift Payne – Koloa
– Albert Nyakundi – Ghost Letter
– Kevin Rubia – Gitekomba

Best SOUND
– Brian Munene – My Faith
– Jeremiah Makokha – Timothy
– Yafesi Amwayi Biggy – Graveyard
– Walter Odhiambo – Obohoz 2.0
– Patrick Kabugi – Ghost Letter

Best editing
– Tim Cutalyst – Strata
– Herbert Ombayo – Fullstop
– Njenga Mbugua – Kinyua
– Laban Muchiri – Scam
– Mark Maina – Consigned to Oblivion
– Peterson Kariuki – Domina
– Elvis Muchara – Before & After

Best original score
– Letters Home
– Strata
– Koloa
– Niko Na Genge
– Dawa ya Kuibia
– The Goat

Best tv series supporting actress
– Esther Kahuha – Mshamba
– Phelis Wambua – Taxi Drive
– Sarah Gathoni – Maisha Bure
– Veronicah Gatuguta – moto
– Freshia mwangi – Waridi

Best Tv series supporting actor
– Maisha Bure – Samuel Kaguora
– Mshamba – Thomas Oyolo
– Waridi – Mohamed Abas
– Taxi Driver- Stephen Mwangi
– Moto- Meshark Omondi

Best tv series lead actress
– Maisha Bure – Ruth Wacuka
– Waridi – Angela mutua
– Ann Kalua – Taxi Driver
– Agnes Kiarie – Moto

Best tv series lead actor
– Mshamba – James Chanji
– Waridi – Peter Wachira
– Taxi Driver – Horward Lumumba
– Moto – Lawrence

Best tv series
– Maisha Bure
– Mshamba
– Waridi
– Taxi Driver
– Moto
– Bomba Bomba Show

Best supporting actress
– Milicent Ogutu – Letters Home
– Alison Nyawira – My Faith
– Becky W – Reke Tumanwo
– Jacky Kaboi – Switch
– Veronica Wacheke – Strata
– Lydia Gitachu – Before & After

Best supporting actor
– Brian Munene – My Faith
– Samson Psejen – Letters Home
– Victor Ndolo – Niko Na Genge
– Dominic Kitando – Natasha
– Eduardo Waigwa – Guilt of Kindness
– Omfoko Aswani – Strata
– Kiere – Wirute Guthoma

Best lead actress
– Nice Githinji – Letters Home
– Sabina Stadler – Strata
– Mary Mwakesi – Asali Chungu
– Paula Kavita – Obohoz 2.0
– Faith Kibathi – Consigned to Oblivion
– Muthoni Thiong’o – Switch
– Celestine Sidi – Koloa

Best lead actor
– James Mwashambo – Mbalamwezi
– Muchiri Mentor – Boda Boda
– David Lamunyak – Obohoz 2.0
– Gilbert Lukaria – Strata
– Felix Warutere – Switch
– Wandahuhu – Wirute Guthoma
– George Wangai – Niko Na Genge

Best director
– Jeremiah Makokha – Timothy
– Mwendwa Mutua – Switch
– Laban Muchiri – Scam
– Gift Payne – Koloa
– Cajetan Boy – Strata
– Likarion Wainaina – Before & After
– Eduardo Waigwa – Wirute Guthoma

Best FEATURE
– Scam
– Koloa
– Switch
– Wirute Guthoma
– Strata
– Before & After
– Timothy

BEST EAST AFRICAN FEATURE
– My land – Uganda
– The burning – Rwanda
– Plan b – Uganda
– The killer– Tanzania

BEST STUDENT FILM
– Ghost Letter
– Consigned to Oblivion

MPASHO TV