Anastacia Mukabwa made headlines when she collaborated with Rose Muhando in the hit song Kiatu Kivue. In short, Muhando helped her make her debut as a gospel artiste.

Mukabwa has now spoken up saying that the Tanzanian singer is safe in the hospital and is under treatment. She says she helped her get treatment, which Muhando was hesitant to get.

Niliweza kumfuata mpaka nyumbani Dodoma, nikamsidia, nikampeleka hospitali. Alijua nataka kumpeleka hospitali kwa hivy akajitenga.

Adding that:

Dakatari fulani akaniambia, mgonjwa akiwa kwenye situation hiyo, atakuavoid.Kumpeleka hospitali haikua rahisi, ilibidi tutumie mbinu bora tu afike hospitali. Nilijaribu vile tuliweza na alifika hospitali bila yeye kujua alifika hospitali.

Anastacia Mukabwa
Anastacia Mukabwa

Mukabwa adds that when the video of herself being prayed for my Apostle Ng’ang’a went viral, she was already in the hospital and hasn’t seen the video yet.

Video ikitoka alikua amefika hospitali. Maana hii video ikitoka unafikiri angesikia aje? Hata angejiua labda.

She says both the Tanzanian and Kenyan government is aware that she is under treatment.

Issue hii serikalini kwao wanafahamu. Tunawasiliana wkitakakujua ako aje. Na pia kwenye serikali ya Kenya kuna watu tunahusika na wao pia. Ako salama. Anatibiwa na wakati wa Mungu atatoka.

Rose Muhando

Mukabwa didn’t reveal what kind of illnesss Muhando has been going through for her to be taken to hospital for specialised treatment.

She said all these in an interview with Willy M Tuva.

‘Walikua wakimtaka kimapenzi, Rose Muhando has never been possessed’ says pastor

MPASHO TV