Actress Wilbroda recently revealed that relatives contributed to her failed marriage. She said, "My sisters were always at my house, I didn't see a big deal with it until later on after we broke up, my ex mentioned it to his friend.

We at Mpasho decided to ask Kenyans to give their own thoughts on this. Some of the answers are below:

I tell u, my wife's sister every month comes n stays for a week, drink n eat miraa all day n night. My electricity bill goes up every time she comes because she drinks n eat miraa the whole night sleeps in the morning, she even wears clothes I bought my wife, I've complained but nothing ever happens, kwanza this week she's coming

People look for the flimsiest reason to end relationships… I believe proper and descent communication would have prevailed to save the marriage if it were all salvageable!!

HOW is hosting relatives FLIMSY..?

Only 2 days are enough staki kuzoena na kukoseana heshima.

Who the fuck gets married in this day and age umerogwa ama?

Admin mimi na wewe we are not married so this post is not for us.

Don't let even your mother into your marriage.

Olden days Maneno's! Digital world munakutania kwa hoteli tao.

Relatives!!!!!! I used to interact more often with them when i was a kid, lakini kwangu ni zii..Let's meet elsewhere..

Skia vile watu wamesota hii Nairobi wanajitetea, sasa mtu ata huwezi kujilisha vizuri hadi mende zimekutoroka utaweza host aje relatives kwako kwa iyo one bedroom!! No privacy ata that's why! Be humble people my frens!

My house is off-limits.

Wacha tungoje majibu kutoka kwa wenye ndoa.

Yes ...I believe it does.

Mtu akae kwao.

Tukutane uko nje, hukuji kwangu.

Makutano ni kwa family gathering full stop.

Sasa watakula nn hii nairobi?? Wasaidie wazazi kulima.

Ndio maana mimi nawewe hatujaolewa.

Relatives wakae tu mbali iwe mtu ameolewa au hajaolewa thy are a recipe for disaster za karibu kila kitu.

Repeat kila mtu akae kwake kuna corona..

Family together ama any family gatherings in this generation mnakutania kwa hoteli.

This is Nairobi kila mtu akae kwake.

21st century na bado mnakimbilia marriage! How?

Mtu akuje akugotee jioni aende for the sake of peace.

Tumechoka...we chose to stay taliban....ubaya ubaya.

 

Check out the latest news here and you are welcome to join our super exclusive Mpasho Telegram group for all the latest and breaking news in entertainment. We would also like to hear from you, WhatsApp us on +254 736 944935.