Maureen Waititu and Frankie

Kenyan men have come to the defense of Frankie after he revealed that he sends his baby mama Maureen Waititu 6K per week as upkeep.

According to men (who obviously know nothing much about shopping) Maureen should appreciate the little she is given.

‘6k per week is enough’ Jalango defends Frankie over ‘dead beat’ allegations

Frankie via his YouTube channel said,

EACH WEEK I SEND MONEY FOR MY CHILDREN’S UPKEEP. I SEND SH6,000 AND PERSONALLY I SPEND LIKE SH2,500. I PAY SH150,000 FOR MY SON’S SCHOOL FEES PER SEMESTER AT MONTESSORI. MY MUM HELPS ME WITH A PERCENTAGE OF THAT.

Many were of the view that 6K should even be her monthly and not weekly upkeep

Below are their sentiments.

@festusmusembi7: Wah, Mimi 6k Ni Budget ya mwezi mzima na Niko na mtoto mmoja.
@njanesimon1: Most us survive with 3000 per month leave alone per week.
@BenGatungu: 6k ni salo ya mtu ya 1month. Muko na mchezo yawaa.
@wycliffmizzy1: 6k tunaionanga kwa scandals za tv mimi 6k inaeza nisukukuma 2 months nikikula na kulewa kapsaa.
@mestarogolloThat’s a lot of money,achana na huyo slayqueen.
 @Charleswahinya: I don’t know what’s wrong with some ladies. 6K per week is more than enough. She should not be complaining. Ama wanatakanga ngapi surely?
@asman_saidi: On this one, kwani hao watoto na mama yao wanakula nyama choma kila siku? @KameneGoro mimi nkiishi solo 1k inaniskuma ata 3 days.
Huyo ni mtu amekaa kwa hao na anapata thao kila siku, and still complaining even if she’s not working? Ungrateful..

Read more

MPASHO TV