Zari Hassan vs Diamond Platnumz vs Hamisa Mobetto

Diamond Platnumz’s estranged wife Zari Hassan has shaded his baby mama Hamisa Mobetto after her video dancing to singer’s latest song Jeje surfaced.

Diamond shared Hamisa’s video jamming to his latest hit, leaving many speculating that they were back together after he broke up with Tanasha Donna three weeks ago.

JEJE YA MAMA AKE @DEEDAYLAN, @HAMISAMOBETTO …GLOBAL VIBE!🌍 NUMBER ONE SONG,’ dIAMOND POSTED.

Hamisa responded with a tongue and love emojis.

Also read;

‘Kwani unakula retirement benefits?’ Fans react to Diamond and Hamisa flirting

Zari threw shade at Hamisa for ‘stoping too low’ and entertaining Diamond despite the challenges she went through with him.

The Tanzanian socialite took Diamond to court over child support and in 2018, the singer and his family accused her of using witchcraft.

It’s not clout but low self-worth, low self-esteem. Know the difference,’ Zari posted.

Quite a number of people based Zari, telling her to stop focusing on Diamond’s life. Some claimed she was still in love with Diamond.

The Tanzanian crooner cheated on the Ugandan businesswoman, a mother of two of his children with Hamisa and they have a son together.

Also read;

‘A snake is still a snake!’ Zari’s advise to Tanasha after break up with Diamond

Reactions include;

vickygille Ni tukinao anaumia alitaka apostiwe yeye.

divvana Hao ni wazazi wameweka tofauti zao nyuma walee watoto…ila watu wanafafanua vingine.

mboyagetrude Kwa alichokifanya diamond na familia yake kwa huyu dada ,haki hastahili hizi kiki,diamond anahitaji fundisho moja tuuuu.

jaymaudaku Kwani nani kasema Dai na Hamisa wamerudiana? 🤣🤣🤣naona kila kona Watu wanatokwa Mapovuu.

brave_heartttx Huyo Zari alizani ni zamu yake baada ya Tanasha kuondoka….kumbe bado…….maanake anakuwaga anafurahi akiona diamond anaachana na mtu…. kazi ipo kwa kweli.

makeresa Usimpe dhamana mvaa sidiria ndo nimeamini wanawake waliozaa na domo zari ndo mwanaume.

christinaharts Yani Zari bora Diamond awe na mwanamke yeyote mwingine dunia hii hata Beyonce bora ila sio Hamisa!! 😆😆😆😆….Hicho kitu kitamuuma mpaka kifo! Na ikifikaga kwa hamisa anashindwaga kabisa kujizuia! 😆😆😆.

Also read;

‘Ndoto za kuenda Madale sahau!’ Juma Lokole tells Diamond’s baby mama Zari

MPASHO TV