Comedian Kasuku

Othuol Othuol has been eulogised by fellow comedians as a creative talent in the industry. Comedian Kasuku, who was Othuol Othuol’s best friend shared a moving tribute, remembering the great times they spent together.

Also read;

‘Mbinguni ni kuzuri…’ how Othuol Othuol dreamt about his death (Evidence)

Speaking on Churchill Show on Sunday, he said,

‘Everyday with Othuol was an experience and there’s one ‘I’ll never forget. Tulishikwa usiku tukienda South B tukapelekwa Industrial Area police station.’

He went ahead to narrate how they were released without being taken to court, thanks to his friend’s ‘acting talent’.

‘Othuol akaniambia Kasuku nyamaza tuu. Tukaingizwa kwa jela. Akaniambia wewe sema tunafanya kwa muindi na hujaniona for the past three months na ulikuwa unakuja kunichukua kwa nyumba na hujui nini inanisumbua, which kind of sickness i have ukiulizwa.’

Also read;

‘I told him if you want to commit suicide with drinking, take a rope…’ Othuol Othuol’s father speaks

Kasuku continued;

‘Ikafika saa kumi Othuol alikanyaga kila mtu kwa jela ni kama alikua na kifafa. Everyone scattered and left me alone to take care of him. Policeman aliingia ndani ya cell akauliza hii ni ugonjwa gani. It was amazing me nilikuwa najua ana act. Alinifinyia macho akaanza kugonga kichwa kwa floor. Ilibidi police wote wakuje wakaulizia alikuwa na nani nikasea ni mimi wakaniambia peleka huyu kijana nyumbani. Vile tulipita gate akaniambia achana na mimi mimi sio mgonjwa bwana.’

The two were also drinking buddies and Kasuku regrets the path they took in life.

‘I remember people complaining about Othuol when he was diagnosed with TB during the first stages that he was drinking a lot. He was my friend, we were both drinking, there are people out here drinking and they are just okay. Pombe sio mbaya but how you use it ndio mbaya,’ he explained.

He concluded by saying,

‘Othuol was a nice person hata kama alikuwa anakunywa pombe yake he could do his job well and make sure those around him were also happy. To any young person or artiste out there, we really need mentors in life. Someone to be talking to you/ giving you advise because Othuol found himself making his own decisions.’

If Othuol was to resurrect today…

‘If given a chance right now nikuwe na Othuol tena, I would tell him tuokoke turudi kwa kanisa tuwachane na pombe,’ Kasuku said.

Also read;

Othuol’s jokes sounded funny only in Dholuo – Teacher Wanjiku’s hubby Victor Ber

MPASHO TV