caught cheating

You may have come across the phrase: ‘When push comes to shove,’ but if not then according to Wiktionary it simply means ;When the situation is critical or urgent or rather, when the time has come for action.

Well this came to light few days ago during Annitah Raey’s Sema na Raey show when a lady called in to reveal that she once slept with her hubby’s boss in a bid to save his job.

She narrated that she had paid her hubby a visit in one of the police camps where he was scheduled to be on night shift to secure a number of lorries. Since his man was around, he chose to go back home to be with her only to learn that a number of car batteries were stolen on that very night.

‘We want someone to film us while having s3x for a quarter a million’ says couple

According to the anonymous lady, her husband was on the brink of losing his job and she had to step in to save his career since somehow she was part of the reason why her man was in hot soup.

Ilikuwa last year nilikuwa nimeenda kutembelea mzee kazini ni askari, alikuwa amepostiwa Kakamega. Sasa hiyo kambi yao ilikuwa na lori zilikuwa zimelala huko na walikuwa wanazichunga. Sasa bwanangu alikuwa duty hiyo usiku lakini alirudi nyumbani na hakuwacha mtu kwa kambi na wezi waliiba battery za gari, na mkubwa wake alimpigia kelele sana.

She added, halafu nikama ule mdosi wake alikuwa ananimezea mate na bwanangu hakuniambia directly na nikaona ana stress sana.

The following day walikuwa wanaenda kuchunga exams lakini mkubwa wake alibaki kwa kambi. Sasa nikaenda kwa kambi na mkubwa wake aliniambia kuwa hao polisi watatu wanapaswa kulipa elfu ishirini na tano.

She continued to say:

hapo nikamwambia mkubwa wake niko ready kufanya chochote lakini asimpeleke mbio kwani bwanangu alikuwa anamlipia dadake fee. Sasa ikabidi nilale naye na bwanangu hakulipa zile fedha. Baada yake mdosi alimwambia kuwa deni lake limeisha. Lakini bwanangu hajui na siwezi taka ajue kabisa.

Click here to listen to the audio.

MPASHO TV