Mr Seed with Bahati
Mr Seed with Bahati

Bahati and Mr Seed have not been seeing eye to eye since 2019 started. On the eve of the new year, it is alleged that Diana Marua, Bahati’s wife called cops on Mr Seed’s girlfriend Nimo Gachuiri, who was pregnant at the time.

Bahati has come out to say that his former EMB signee owes him six million shillings. We reached out to Mr Seed, who said that the figure was not even adding up.

The figure that he is saying doesn’t make sense.

Adding that;

Shida ya huyu msee anaona nikiwa useless sana. Na nimesikia na watu weni. hapa mahali niko si ati masikio zangu zimejifunga. nasikia chenye anasema left, right and centre. Mi nanyamaza tu na nianendelea an amisha yangu.

In an interview with NTV, Bahati said that

When I took seed, he was not doing well musically…Saa hii kama analala njaa hawezi rudi kwa ile story.

Nadai hao vijana more than six million. where are they right now?

Mr Seed replied in an exclusive with mpasho.co.ke saying that;

Mimi silalangi njaa.

Mr Seed
The artiste posing

Exclusive: ‘Bahati acha madharau’ Mr Seed responds

MPASHO TV