Diamond shares experience after getting on stage in a coffin

The stage had skeletons, coffins and men dressed in black to create the thriller among fans

Diamond Platnumz in a coffin
Diamond Platnumz in a coffin

Diamond Platnumz over the weekend thrilled fans during his performance where he was brought into stage inside a coffin. 

The singer then came out of the coffin when his first song started playing. He later took to social media to thank his fans for the support as he admitted that he was scared to have been in a coffin.

"Coming out from the Coffin was an insane Experience last night, was scared as f*ck in there! πŸ‘½."

Diamond Platnumz in a coffin
Diamond Platnumz in a coffin
Diamond Platnumz in a coffin
Diamond Platnumz in a coffin

He then appreciated his team for the creativity "Natumai sijawangusha japo kila nikiwaza hali ya mule ndani ya jeneza kumbukumbu haifutiki…Wanachi wanashauku kuona Songea mmeniandalia nini namna ya Kuingia StejiniπŸ™ŒπŸΌ"

The stage had skeletons, coffins and men dressed in black to create the thriller among fans.

Watch:

He is not the first artiste to do so. In 2017 Khaligraph Jones arrived on stage on a coffin which had been lifted by eight men. 

Check out fans' reactions to Diamond Platnumz's performance;

Hivpositivelinving: Showbiz is absolutely crazy. You only care about publicity whether good or bad it doesn't matter. This performance is similar to what MJ did in the thriller. Lady Gaga too. Kiukweli mwanaetu sijui bongo watamuelewaje baada ya hii performance

Kipenga leo: Hii sasa siyo show ni Halloween party πŸ˜‚πŸ˜‚

Buddapanther: Kama mnakumbuka vizuri ilikuwa ni wasafi wasafi festival ya 2018 kama sijakoesa @jamal_april aliingia kwenye stage na alikuwa anaelea juu so nia idea flan hivi ambayo inafanana na hivi vitu i think @jamal_april utakuwa unahusika bro kwenye hii intro ya @diamondplatnumz na nategemea kuona ubunifu mkubwa zaidi ya hapa coz wewe ni masterpieceπŸ˜‚πŸ˜‚πŸ™ŒπŸ™Œ

Soudy Brown: Masonic signs 😒

DJ Folu: I'm sick of this demonic imagery. It's creepy and disgusting.

Yuaster: Hongera nyingi kwako kwa kuanzisha hizi mambo za kuingia kitofauti stejini pale ramada usiku wa πŸ₯‚, hata kama sasa ivi wanakupa mawazo simba ingia hivi ni sawa lakin wewe ndio ulianza wengine wamefata na huo ndio ukweli ulio uchi diamond wewe mungu amekujalia uchapakazi na akili nyingi za kuwaza mbali mwambie mungu asante kwa bahati ya kipekee aliyokupa πŸ™ŒπŸ™ŒπŸ™ŒπŸ™ŒπŸ™Œ

Check out the latest news here and you are welcome to join our super exclusive Mpasho WhatsApp group for all the latest and breaking news in entertainment. We would also like to hear from you, WhatsApp us on +254 736 944935.