Butita goes back to University after 12 years

β€’ Butita says it is never too late to achieve your dream.

β€’ His dad could not afford to take him to Uni back in the day.

Butita

Kenyan comedian Butita has finally gone back to University after a 12 year break.

Butita shared that his dad could not afford to educate him, Hence the decision to take himself back to school.

Sharing a photo of himself at USIU, he captioned

"Back to School, It has taken me 12 years to get to University Wueeh poverty is a bad thing, you know what ?I'm happy and my family is happy.

After highschool My Dad said this to me.

"ata wewe unaona mambo ni magumu, jaribu jaribu tu, mambo inaweza kuwa sawa Mungu afungue njia, na ikiwa sawa ata hiyo university utajipeleka siku moja, mimi nimekufikisha mahali naweza"

kumbe siku moja ilikua ni leo, it is never too late!!!

You can do it. We are here to lay the Last nail on poverty even if they ask for papers we shall provide πŸ˜‚πŸ˜‚πŸ˜‚πŸ˜‚ N/B Zoea waziri wako mapema "

Many took to the comment section to share their view with some jokingly asking whether the comedian was looking for a hall to perform in.

mr.collins.omondi: Mimi Willy Pozze aliniimbia Binguni hakuna Digirii nikawacha masomo class 8 2nd termπŸ˜‚πŸ˜‚πŸ˜‚

mrkerrymartin: Make sure you graduate with an accent πŸ˜‚πŸ˜‚

theemwalimurachel: THE University of Nairobi ilikukosea wapi mkuu? Huko kwanza wewe ungeingia SONU DIRECT! Unopposed! πŸ˜‚πŸ˜‚πŸ˜† Very happy for you sir πŸ‘πŸΎπŸ‘πŸΎπŸ‘πŸΎ Keep rising and inspiring many.

blessednjugush: Wewe ni boy wangu lakini hapa hakuna shule.

abelmutua: Umeenda kuwaomba Hall ya Kuperform?

jackyvike: Umesema Ujitafutie Bibi amesoma na mapema?

griphke: And this is why bado niko na imani kwamba hata mimi siku moja ntamaliza campus after several deferment.....I'll just resume hata nikiwa 60years.

am_vinnie: Congratulations @eddiebutita but sasa my question isπŸ₯²wewe ni fresha?

 

Check out the latest news here and you are welcome to join our super exclusive Mpasho WhatsApp group for all the latest and breaking news in entertainment. We would also like to hear from you, WhatsApp us on +254 736 944935.