• The video of the song is of poor quality.

• Muhando says even a phone can take better quality.

Rose Muhando.
Image: Instagram

Gospel singer Rose Muhando has called out a producer for releasing a poor-quality music video. Rose in an interview with Mcshondelive in Tanzania, recounted how the long journey to having a music video ended disastrously.

The singer has claimed that the man behind the terrible video of the song has done it to please her enemies.

"Siri gani nyumba ya pazia? Nani amekushauru ufanye hili jambo baya hivi?" she questions his intentions.

In a viral clip on TikTok courtesy of Skyney, Muhando cries out that the director took advantage of her because of the genre of her music.

"Nimetumia gharama kubwa kushoot hii video kumbuka mimi ni mtu wa gospel sina pesa."

She further adds, "Lakini namuomba mungu wangu anipe pesa kwa ajili kufanya kazi kubwa kwa ajili ya kazi yake unanitolea video mbaya, video nyeusi, watu hawaonekani hata sura, haina hata mwanga."

Rose cries loudly that even a phone camera can take better quality videos, "Haina hata ubora Joowzey. Ni dhambi gani sis watu wa gospel tunawatendea eh nimekutenda dhambi gani . una agenda gani ya siri huko."

She reveals that he had praised them for a beautiful song, and promised to have a video that would showcase the song very well, but he failed.

"Usiku unatukeshesha sis unatuweka saa nane usiku, leo unakuja kutuletea video ya bla bla kweli, hata mtu mwenye simu hawezi kushoot video kama hii na umeridhiki mwoyo wako unaona ni sawa. Nasema hivi mungu alie hai kadiri ile ulimfitini mungi."

The 'Nibebe' singer placed a curse on him sharing, "Mungu hata hatakuwacha salama ulionitendea nimekulipa mpaka centi yangu ya mwisho mungu ana jua ile dhambi ulionitendea."

She added, "Hii dhambi haitakuwacha salama nyinyi mnatuchukulia watu wa gospel kama watu wajinga wajinga."

She added that this time round the gospel industry will rise and challenge those who take advantage of gospel singers to milk them of their hard-earned cash.

She pointed out that film and music directors never mistreat secular artistes like this.

"Hii dhambi mtaifanya mpaka lini joowzey? Kisasi mungu lazima akulipe lazima mungu akulipe umefanya makusudi."

The music video was shot over a period of two months and only for the edited version to come out terribly.

"Nasema kama ulivyo haribu hii kazi ya mungu ndio mungu ataharibu ya kwako mungu hatakuwacha salama."

Check out the latest news here and you are welcome to join our super exclusive Mpasho Telegram group for all the latest and breaking news in entertainment. We would also like to hear from you, WhatsApp us on +254 736 944935.