• TID asked Nazizi to do verses on the hit song 'watasema sana'.

• Beatmaster Musyoka sold it for sh30k.

Tanzanian singer TID has revealed that he paid cash upfront after hearing beats to his hit song 'Watasema Sana'.

In an interview with Willy M Tuva, TID said how he was in Nairobi on other business but ended up loving the beat.

"Well, that was in 2003/04. I had been invited to Nairobi to the apartment of Prezzo. He told me  tujiandae twende studio. In the studio, I did the collabo ya wimbo wake Leo Ndio Leo."

TID then explained how a chance meeting with legendary music producer Musyoka led to the birth of the hit song 'Watasema Sana'.

"As it happened when I finished putting my verse for Prezzo and just as I was preparing to leave I remember alikuwa Musyoka pale Homeboyz production. Musyoka told me by the way kuna kitu moja unaeza ifanyia jambo."

The music producer then played some beats that got TID excited, and making an instant decision

"He played the beat, hiyo jam at that very moment my brain started thinking hard. I got excited and told him I want this. Musyoka told me toa pesa tu.

Nikamwambia hamna shida nikamtia mjoko pia kipindi hicho ilikuwa elfu thelathini kenya yes 30k to record kuchukua hiyo kurecoird na kila kitu. Nikampa 30k same night nikaondoka na dude langu nikarudi kwenye apartment."

He described the thrill of secluding himself to come up with a banger.

"Tena hapo I lived in Nairobi for a month, naandika mzigo, naandika mzigo nimetuliza kichwa mashetani wote nime wafungia I just wanna speak with the God. Mimi mwenyewe na fanya nini na hii beat. At the end of the day nikadondoka na hiyo song 'Nitasema sana'."

He added, "Nikaenda studio nikarecord, nikaita Nazizi akaingiza verse alafu kama baadaye ya miezi sita mingapi tuka fanya video Dar es Salam."

The effort he put into making the song paid off. "Kitu ambacho nakikumbuka zaidi ni kwamba huu wimbo kupitia Kisima awards ulichukua awards mbili usiku huo, the best collabo of the year and best music video."

TID has been in the music industry for 21 years. 

"In the music industry, there are ups and down but as long as you are committed to your art. I am an entertainer I do so much more than music, I am a character."

The Zeze hitmaker noted how music today has changed, and that hits are made to last a short time.

"At the end of the day, we have lost touch with our music. Kwa nini tunachukua utamaduni ya watu na tunap[romote at the end of the day they come to our countries, make a lot of money because we make them popular tuna jiharibia."

TID's appeal to the new generation of musicians?

"Mna haribu sanaa yetu tamaduni zetu tunapeleka wapi?"  There is a chemistry when you listen to my songs, they touch you but nowadays we are releasing music like bubble gum akitema hutaki kuiskiliza tena, it fades away an dyou dont want to listen tio it again, music that doent have a meaning na naongea kwa hisia."

Sadly TID is not earning any royalties for all the great music he has released all these years.

"The worst thing is there is no way you can argue with the government when they tell you there is no money from royalties, it's not fair at all. I worked for that I paid for that production it's my right.  For five years I have never been paid. C'mon guys we are not children. Kama unataka kutuibia tuibie, iba kabisa."

WATCH: For the latest videos on entertainment stories

Check out the latest news here and you are welcome to join our super exclusive Mpasho Telegram group for all the latest and breaking news in entertainment. We would also like to hear from you, WhatsApp us on +254 736 944935.