Comedian Eunice Mammito didn't wish her boyfriend Eddie Butita a happy birthday on Tuesday, something that Eddie spoke about in this article here.

We at Mpasho asked Kenyans what they would do if their significant other didn't wish them a happy birthday.

The answers are below:

Before social media watu walikuwa wanaambiwa happy birthday aje kwani? Focus on your own ooo

Wanasoma hii post wakiwa wamesweat Kwa bed like ๐Ÿค”๐Ÿ˜๐Ÿ˜„๐Ÿคฃ๐Ÿคฃ๐Ÿคฃ

She wished him kwa inbox, na kwa status za whatsapp after kuedit settings๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

I don't even wish myself,๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚vitu vya dunia

Kwa ground ni different

๐Ÿ†๐Ÿ†๐Ÿ†๐Ÿ†๐Ÿ†๐Ÿ‘๐Ÿ‘๐Ÿ‘๐Ÿ‘ Hadi aseme ๐Ÿ˜‚ ๐Ÿ˜‚

Mambo ya watu wawili tulisema hakuna kuingilia๐Ÿ™Œ๐Ÿ™Œ๐Ÿ™Œ๐Ÿ™Œ

If he didn't wish me a Happy Birthday but instead surprised me with a big kickass party I wouldn't mind

I'd wait for our anniversary then niende kucheza fifa na boyz

Labda hakua anajua ๐Ÿ˜‚

It's just okay pia me we are the same sijawishiwa na the bae it's fine it's life

Kwani nikizaliwa alikua?mimi mwenye tarehe sijui..shoshomedia msipende kucomplicate mambo..sijafurahia admin!๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Anampendea pesa

It's normal...ata me sikupostiwa๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚,but he did days later๐Ÿ˜’

Eiiiiy ๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚if you know you know. ๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Lazima wapost ig kwani ๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚labda alimpa ki lingerie birthday sex better than more posting for all to see.

Mende ikiwekwa kwa branding ya can ya Doom ni kumaanisha imependwa sana? Stop this nonsense ๐Ÿคฃ๐Ÿคฃ๐Ÿคฃ

Tushazoea

Izi ni vitu za kawaida kwetu๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Bana hawa ni contacts za each other they do text

Acha mi ningoje yangu ifike akose, we break up alaa๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚ na ndio we say normalize dating guys who take birthdays, anniversaries special๐Ÿ˜‚

Kama diamond na tanasha wali wachana yao ni nani๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Mlipanga hio na mammito. Hii kazi yanu imetuzoea ๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚we mooooove

Labda mtaani yeye ndo alikua wa kwanza, hapendi the exposure kwa socials...alisoma na mutua lilian๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Wewe uli mwish IG , mammito akampea birthday sex ๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜ who is better now๐Ÿ˜‚

Kumbe tunafaa kuwish each other mm ata sikumbuki mwisho kuwishiwa๐Ÿ˜ข๐Ÿ˜ข

๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚mpasho mko na mchokoro sana..mnapenda kuchokora watu๐Ÿ˜…

Which baby๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Aii kwani nilazima ๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚?

Too bad๐Ÿ˜ข๐Ÿ˜ข

Not even wishing how did she forget๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Sio lazima hah๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Ata keki awezi onja na ivo ndio kataisha kama movie๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Not everything is about social media...

Niliwish dem yangu happy birthday saa Tisa jioni last year December, nlijua amenijamia juzi juu ya hio

Hii sitaingilia๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Hawako pamoja , tangazeni io ๐Ÿ˜ฎ

May be it was private you never know.๐Ÿ˜ฎ

Normalize celebrating yourself. You don't have to wait for anyone to do it...not a big deal to me

Ningecheza chini tu ๐Ÿ˜‚

๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚aky wakenya mbna mnaogelea Butita na mammito indirect

Si labda alikuwa ananyesha hataki kuongea,lol

Sasa hii ni adolescence question.

How do u know she didn't and u don't live with them๐Ÿ˜‚

No one to blame.....hi ni siku ya kukanyaga mamaa propa

Labda alimu wish inbox alaah

True love doesn't show off๐Ÿ™Œ

Nothing...it's not the last birthday...

Is not wishing someone a happy birthday a big deal, si Labda alishinda na akaspend naye, so she told him face to face, "LABDA."

Unfollow ๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜…

He doesn't know even the date ..but sini life

Did you see there whatsapp?? Or coz we are lovers everything should be public

Kwani ni mabae๐Ÿ˜ฎ

Birthdays are overrated sana

๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚ nkt

Si must aniwish mtandao

Kuna mtu ashatemwa hapo

Labda alisahau๐Ÿ˜‚

Datz kul you just behave as a gentleman don't ask.

So its a court case

It's not a must

Mnatafuta udaku

Si maybe alimtext, mind your own business

Kaende kaende

Normality

Sini life

Si akae!

Tears is paramount

Hiyo tu?

Continue with our peaceful life,mbona niharibu juu ya such a small thing......labda ata alimwish si lazima ikuwe social media

Nothing

C ni clout๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

Check out the latest news here and you are welcome to join our super exclusive Mpasho Telegram group for all the latest and breaking news in entertainment. We would also like to hear from you, WhatsApp us on +254 736 944935.