Apart from being one of the most successful Tanzanians, Diamond Platnumz holds Kenya very dear to his heart. He exclusively revealed that he wished he was born here.

"Kenyans wanapenda sana. Wakati mwingine natamani ningekua nimezaliwa Kenya. Vitu tumefanya leo hapa Kenya, hamna kule Tanzania. Nawaambia wasanii wa Kenya Kwamba wana vitu vizuri sana, wajitahidi kuvitumia vizuri. Mimi hapa nimetumia tu kama siku moja rehearse. I'm sure mimi ningekua nakaa Kenya kuna vitu vingi ningevifanya."

He added:

"Wasanii wengi kama Bahati, Willy Paul, Sauti Sol, Nyashinski wanafanya vitu vizuri sana. Wamebahatika, wavitumie"

His dreams of living here were made true by a property company called Diamond Merchant after they awarded him a piece of land in Kenya

"I have a land in Kenya now. I'm trying to see if I can build a proper branch for WCB wasafi here."

So what are his secrets for success?

"Working so hard.Pray hard, be more creative, be humble and respect everybody. "

His album, was launched mid this month courtesy of Songa.

"Kwenye album Nimejaribu kuweka kitu ambacho hata nikifa kesho kibaki kwa miaka kumi ama ishirini ama milele."

Here is the exclusive interview: