Zuchu Tanzania
Zuchu bursts in tears of joy after meeting President Magufuli for the first time

Wasafi WCB’s latest signee Zuchu, the daughter of veteran singer Khadija Kopa was on Saturday overpowered by emotions after meeting President John Pombe Magufuli face to face.

Zuchu was part of the artistes who attended Tanzania’s ruling party CCM’s event in Dodoma. She performed before several dignitaries and hundreds of supporters of Chama Cha Mapinduzi (CCM).

Also read;

Photos of Diamond’s manager Babu Tale campaigning a week after burying wife surface

After her excellent performance, Zuchu shook hands with Magufuli for the first time and she couldn’t hide her joy. She burst into tears of joy.

Check out the photos

Zuchu Tanzania
Zuchu bursts into tears of joy after meeting President Magufuli for the first time
Zuchu Tanzania
Wasafi WCB’s signee Zuchu greets Magufuli

Also read;

I’m not the reason why Tanasha Donna and Diamond broke up – Zuchu speaks

The multitalented singer took to social media to narrate her experience meeting her president for the first time and she wrote,

Subira ni ibada alinambia mamaangu.Matokea ndo nayaona sasa hivi .Leo na mimi natambulika kwa
Mh:Raisi John Pombe Magufuli. 😭😭Mwenyezi Mungu Asante Asante kwa Raisi mwenye upendo wa dhati na Mwenye kuthamini kila mtu. Dreams do come true ndo naamini sasa.Naomba hii iwaguse waschana wote ambao pengine hujui utatoka lini mi ni shahidi nakwambia pambana siku yako inakuja .
Miezi mitatu iliyopita ningeambiwa yatatokea haya nisingeamini .
M/MUNGU atupe afya tufike tarehe 18/July tuwe wote mlimani city .Kwenye usiku maalum wa kuwashukuru kwa sapoti hii. THIS IS UNFORGETTABLE.

Zuchu’s boss Diamond Platnumz’ who has always praised her, penned a letter to her after her emotional meeting with Magufuli, urging her to keep soaring high.

Rais Mpenda Watu, Rais anesikiliza na kuwajali Wananchi wake…..Thank you so much Mr Prezident…..@officialzuchu Usilie, Hizo ni Mbivu za Uvumilivu wako hadi sasa kutambulishwa…Kupitia wewe kukaendelee Kuwapa thamani wanaake na kudhihirisha kuwa Wanaake wakiwezeshwa wanaweza….Naisubiria kwa Hamu siku yako kuu pale Mlimani City Hall Jumamosi hii 🙏🏼 #IAMZUCHU #Wcb4Life.

Also read;

‘I give Maureen Waititu 6k a week, pay Sh150k for school fees…’ Frankie sheds tears explaining

MPASHO TV