Diana Marua has for the first time revealed that she was attacked on social media by Bahati’s baby mama Yvette Obura.

This is after she posted a photo of Mueni, a child her hubby sired with Yvette.

Also read;

‘My father never talked to me for 3 years after I conceived,’ Yvette Obura narrates

The mother of two went ahead to explain that’s why on social media she refers to herself as a mum of three (Morgan, Heaven, and Bahati) and not four but still loves Mueni.

You requested me I post her photo and out of a clear heart I did so because she’s an innocent soul and you know what followed after that,’ she said.

Adding,

But after posting it I was attacked brutally on social media by Yvette (Mueni’s mother) and her sister among other trolls. That’s why Mueni is not my child on social media.

Also read;

‘Fire my sister as your PA!’ Diana Marua begs Bahati

Diana Marua also said that she was the one who opened Mueni’s account which has blocked her biological mother from following it.

Speaking in one of the episodes on Bahati Reality, the gospel artiste revealed that the reason as to why he blocked his baby mama was because she ‘didn’t appreciate him’.

Haujui mbona nilikublock? Sasa kama mtu hajui mbona nilimblock si hakuna haja ya hii meeting. Kama Yvette naamka leo tuko sawa, kidogo watu wametuona kwa Bahati Reality usiku, asubuhi najipata niko Mpasho. Kuna saa Yvette ameniweka kwa blogs sana for no good reason hadi nikaanza kudhani anafanya kazi huko. Sasa utafanya aje ndio usione huyu mtu, si unamblock. Mimi naongeanga na shosho yake. I’ll do anything to make sure my daughter gets the best life that I never had… Siku ya Father’s Day for example ameamka ameambia mtoto oh ‘Hi my daughter, happy Father’s Day to me because I’m your father’ sasa mimi nimekaa kwa hii meeting kama uncle ama relative?’ he said.

Also read;

‘Bahati used to bring his baby mama to my house,’ comedian Alex Mathenge reveals

MPASHO TV